<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>

<rss version="2.0" xmlns:html="http://www.w3.org/1999/xhtml">

<channel>
<title>Trafik-Nostalgiska Förlaget</title>
<link>http://www.tnf.se</link>
<description>Produktnyheter från Trafik-Nostalgiska Förlaget</description>
<language>sv-se</language>
<copyright>TNF 1996-2012</copyright>
<webMaster>info@tnf.se</webMaster>

<image>
	<title>Trafik-Nostalgiska Förlaget</title>
	<url>http://www.tnf.se/images/logga_spv.gif</url>
	<link>http://www.tnf.se</link>
	<width>27</width>
	<height>22</height>
</image>



<item>
<title>Stockholms järnvägar, del 2, Centralstationen och Norra Stambanan (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=695</link>
<description>
En ny bok för alla Stockholms- och järnvägsintresserade i serien om huvudstadens järnvägar. I denna andra volym får du veta det mesta om Centralstationen och en bit av Norra stambanan, eller Ostkustbanan som den kallas idag. Den handlar om sträckan Stockholm C—Tomteboda, där mer än du tror nu är försvunnet eller förändrat till oigenkännlighet. &lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Boken är rikt illustrerad och här finns bilder som visar miljöerna på och kring Centralstationen, gamla Norra station vid Norra Bantorget, Karlberg och Tomteboda mellan sent 1800-tal och nutid. Många av illustrationerna är unika och aldrig tidigare visade i tryck. En hel del av materialet kommer från Sveriges Järnvägsmuseum och andra arkiv, åtskilligt också från flera fotografers privata samlingar, inte minst författarnas egna. Kartor, teckningar och gamla vykort m.m. kompletterar fotografierna.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Bläddra, läs och minns hur det var!
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Museikatalog Museispårvägen Malmköping (häfte)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=693</link>
<description>
Mitt i det vackra Södermanland ligger Malmköping, en småstad med anor från 1700&amp;#8209;talet. Här finns också Svenska Spårvägssällskapets anläggning med ett stort antal äldre spårvagnar för&lt;br/&gt;trafiken mellan Malmköping och Hosjö.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Här kan du uppleva spårvagnar och bussar från förr – ta en tur i den underbara naturen – handla en present i Spårvägsboden – koppla av med en kopp kaffe eller te med gott bröd eller glass – och med egna ögon se hur vi återskapar en trafikmiljö från 1930-talet.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Spårvagnsturen till Hosjö och tillbaka går längs glittrande sjöar och genom vacker natur med ängar och skogar. Du får uppleva en resa som på farfars tid, en tur som tar ungefär 25 minuter.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Museet har mer än 40 vagnar från Sveriges en gång totalt 13 spårvägsstäder. En tredjedel av vagnarna har hittills renoverats för museitrafiken i Malmköping.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Den äldsta fungerande spårvagnen är från 1901 och den yngsta från 1960-talet. Ett 25-tal bussar ingår också i samlingarna. &lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Den här katalogen beskriver museispårvägens samling och dess miljö. Väkommen att uppleva detta själv!
Pris: 90 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Stockholmska mötesplatser - jubileumsutgåva, på spårvagnarnas tid (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=694</link>
<description>
Vad är det som är så speciellt med en mötesplats och vad är det som gör en plats till en mötesplats? Ett trevligt konditori eller en populär restaurang kan självklart vara en mötesplats, men lika ofta kan det vara ett färdmedel som avgör om en plats ska få epitetet ”Mötesplats”! På den tid då spårvagnar var vanliga på stadens gator, blev platsen för linjebyte ofta även lämplig att stämma träff vid.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Inför Stockholms 700-årsjubileum inrättades turistlinjen 700 — boken tar Dig med på en spårvagnsresa runt staden med den! Unika och försvunna stads- och gatumiljöer visas och förklaras i beskrivande text.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Denna återutgivning av förlagets första bok har kompletterats med några avstickare till stadens förorter, områden som byggdes ut i rask takt under 1900-talet.
Pris: 295 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Krasch!, Drömmen om säkerhetsbilen (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=692</link>
<description>
I början av 1970-talet hamnade plötsligt trafiksäkerheten högst upp på bilföretagens agenda. Efter att ha ignorerat frågan i årtionden tävlade de plötsligt om att konstruera den allra säkraste bilen. &lt;br/&gt;&lt;br/&gt;BMW, Ford, GM, Honda, MG, Mercedes-Benz, Datsun, Opel, Renault, Toyota, Volkswagen och inte minst Volvo presenterade alla prototyper med både framåtblickande säkerhetsdetaljer och med rena uppfinnardrömmar. Bilarna hade det gemensamma att de var stora, tunga och fruktansvärt fula och inte sällan orange. I Krasch! – Drömmen om säkerhetsbilen berättar motorjournalisten Fredrik Nyblad om en bilindustri i förvirring  och ett fenomen som dog ut lika snabbt som det uppstod. Ett helt kapitel ägnas åt Volvos VESC – den enda av säkerhetsbilarna vars former resulterade i en riktig bil: Volvo 240.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Amiralitetskollegiets historia IV 1878-1920 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=676</link>
<description>
Wedin, Folke &lt;br/&gt;Liber 1981.. Dekorerat klotband med något skadat skyddsomslag. 202 s., ill. i färg o. sv/v
Pris: 180 kr (klubbpris: 180 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Bandet över Kattegatt Historien om en nordisk förbindelseled (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=687</link>
<description>
Clas Kranz&lt;br/&gt;Rederiaktiebolaget Göteborg-Fredrikshavn-linjen 1951 Inbunden i linneband 67 sid&lt;br/&gt;Illustrerad Bra skickl
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Brücke übers Meer (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=684</link>
<description>
Gerhard Vetter&lt;br/&gt;Rostock, Hinstorff Verlag, 1960.Inbunden  Bilder från färgan Saßnitz-Trelleborg, 110 sid Utmärkt skick
Pris: 120 kr (klubbpris: 120 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Den vita båten Skärgårdsbåten i konsten (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=673</link>
<description>
Hans-Erik Brummer&lt;br/&gt;Carlssons 1991 Inbunden, 132s. 23x21cm,. Rikt illustrerad. i nyskick.
Pris: 140 kr (klubbpris: 140 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Der Ozean –Express Turbinenschnelldampfer ”Bremen” Des Norddeutschen Lloyd 1929-1941 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=670</link>
<description>
Zusammengestellt von Eberhard Mertens&lt;br/&gt;Hildesheim, Olms Presse, 1976. Inbunden i bra skick med något slitet skyddsomslag 87 sidor
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Dreadnaught A History of the Modern Battleship (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=677</link>
<description>
Richard Hough&lt;br/&gt;Bonanza Books 1979 Inbunden med skyddsomslag 268 sid Rikt illustrerad Bra skick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Från kusk till autopilot (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=680</link>
<description>
Gösta Johansson&lt;br/&gt;Sth 1966. Häftad med lite trasigt skomsl.122s.
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Hembygd Gotland (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=690</link>
<description>
En flygresa i Albin Ahrenbergs aeroplan över det gotländska landskapet för 80 år sedan. Flygfotografier över kyrkbyar som varit hembygdens medelpunkt för generationer gotlänningar. Sockenkyrkor som uppförts av bondebefolkningen med tungt arbete och primitiva hjälpmedel för tusen år sedan. Gotland har en intressant historia. Nutidens öbor, släktforskare och besökande turister kan med bildernas hjälp få en uppfattning av gångna tiders samhälle på den vackra ön.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Kungsleden till kontinenten 70 år Trelleborg-Sassnitz (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=688</link>
<description>
M/S Skåne Trafikrestauranger  1979 Inbunden, illustrerad
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Med båt från Hälsingborg Passagerarfarten under 1900-talet (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=681</link>
<description>
Christer Jansson&lt;br/&gt;Liber Förlag Stockholm, 1985,. Illustrerad. 220 sidor i nyskick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Nach Schweden via Sassnitz-Trelleborg (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=686</link>
<description>
Ed. Krause – Wichmann&lt;br/&gt;Tyskland Inbunden linneband ca 100 sidor fotoillustrationer från stora delar av Sverige&lt;br/&gt;Tysk och svensk text. Lite fuktskadad.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Schienfahrzeuge des 20. Jahrhunderts Triebwagen (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=689</link>
<description>
Nürnberg und München (MAN Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg / Verlag F. Bruckmann) 1953 Inbunden 140 sid Rikt illustrerad Lite slitet skick
Pris: 250 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Slupen Wasaorden En historik i ord och bild (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=675</link>
<description>
Bror Halláng&lt;br/&gt;Liber. 1985.. Inbunden. 92 sid Nyskick.
Pris: 120 kr (klubbpris: 120 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Archaeology of the Transport Revolution 1750-1850 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=671</link>
<description>
P J G Ransom&lt;br/&gt;Worlds Work Ltd 1984 Inbunden med skyddsomslag 208 sidor Utmärkt skick
Pris: 120 kr (klubbpris: 120 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Atlantic Liners 1925-70 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=682</link>
<description>
Frederick Emmons&lt;br/&gt;Drake Publishers, 1972 Inbunden med skyddsomslag 160 sid Rikt ill. Bra skick
Pris: 120 kr (klubbpris: 120 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Ironship Ewan Corlett (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=674</link>
<description>
Moonraker press 1973 Häftad 253 sidor  Rikt illustrerad Utmärkt skick
Pris: 130 kr (klubbpris: 130 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The white ships (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=672</link>
<description>
Thure Malmberg Arnold Neumann&lt;br/&gt;Helsinki/Helsingfors, The Finland Steamship Company Ltd.. Inbunden, 250x215mm. Illustrerad&lt;br/&gt;99 sidor  Bra skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Utredning rörande anordnande av daglig förbindelse mellan Sverige och England (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=685</link>
<description>
Verkställd av Kungl. Järnvägsstyrelsen med tillkallade sakkunnige&lt;br/&gt;Axel Granholm m fl&lt;br/&gt;Stockholm, P. A. Norstedt &amp; Söner, 1919. 8:o. XII,+ 297 s.+ utvikbar tabell,+ 2 utvikbara planscher,+ 7 kartor, varav 3 utvikbara och 4 i helt uppslag,+ 2 vikta fartygsritningar i ficka på bakre pärmens insida. Originalpappband med tryckta rygg- och pärmtitlar. Ryggen och pärmsidor litet slitna och blekta
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Var stannade tåget? (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=691</link>
<description>
”Var stannade tåget?” är en uppslagsbok från A till Ö över Sveriges ca 5 000 järnvägsstationer och hållplatser som under åren haft persontrafik. Den ger framförallt geografiska fakta om dessas lägen från landskap till socken och i större samhällen även gatuadress.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Ett försök har också gjorts att ange öppnings- och nedläggnings-datum, men här har källorna mycket ofta helt olika uppgifter. En förteckning linjevis gör att man lätt hittar historiska stationsnamn. Boken gör inte anspråk på att vara vetenskaplig, den är snarast ett hjälpmedel att enkelt placera en station på kartan och också få en uppfattning om dess funktionstid.
Pris: 340 kr (klubbpris: 290 kr)</description>
</item>

<item>
<title>A Desire of Tramcars (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=634</link>
<description>
Robert E Jowitt&lt;br/&gt;Ian Allan 1969 Inbunden med skyddsomslag 250x190 mm 200s Rikt Illustrerad&lt;br/&gt;Bra skick
Pris: 130 kr (klubbpris: 130 kr)</description>
</item>

<item>
<title>A Locomotive Engineers Album (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=618</link>
<description>
George B. Abdill&lt;br/&gt;Bonaza New York Inbunden med skyddsomslag 190 sid&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Birmingham Railway & Wagon CompanyA Century of Achivement 1855-1963 in Pictures and words (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=631</link>
<description>
John Hypher, Colin and Stephen Wheeler&lt;br/&gt;Historik över en av Storbritanniens mest kända vagn- och motorvagnstillverkare med bl a många leveranser till Afrika. 112 sidor 22x28 cm, rikt ill, inbunden med skyddsomslag&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>British Locomotive classes, Principal Big Four Locomotive Classes as at 1945 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=616</link>
<description>
Nyutgåva 1996 Inbunden med skyddsomslag  62 sidor Rikt Illustrerad&lt;br/&gt;Nyskick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>China By Rail (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=633</link>
<description>
Patrick and Maggy Whitehouse&lt;br/&gt;Century Hutchinson. 1988 Inbunden med skyddsomslag 208 sid.  30,5 x 24,5 cm&lt;br/&gt;Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>De Danske statsbaner Söfartsväsendet Fortegnelse over Faerger och skibe (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=663</link>
<description>
Ett femtiotal ritningar över ca 30 danska fartyg byggda från 20 talet fram till 60talet&lt;br/&gt;Samlade i en mapp. Bra skick
Pris: 300 kr (klubbpris: 300 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Anderen Nurnberger Technisches Spielzeug aus der Guten Alten Zeit (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=636</link>
<description>
Zusammenstellung alter Kataloge der Firmen Karl Arnold, Karl Bub, Georges Carette, Moses Kohnstam (Moko), R &amp; GN, Schuco (Schreyer &amp; Co.). Band 5&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Frankfurt. Hobby Haas. 1976. Titelblatt u. Seite 1903 bis Seite 2395 (493 Seiten). Mit unzähligen (einigen farbigen) faks. Abbildungen. Ill. OKart.-Einband (Einband gering fleckig) 30x21 cm.  Pärmens framsida har lossnat från rygg. I övrigt i bra skick
Pris: 600 kr (klubbpris: 600 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Eisenbanen der Erde  Band 1 Grossbritannien (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=619</link>
<description>
Dr Fritz Stöckl&lt;br/&gt;Wien, Ployer, 1961. Band 1 Storbritanien Inbunden linneband 108 sidor&lt;br/&gt;Rikt Illustrerad Bra skick
Pris: 300 kr (klubbpris: 300 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Eisenbanen der Erde  Band 2 Frankreich (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=620</link>
<description>
Dr Fritz Stöckl&lt;br/&gt;Wien, Ployer, 1961. Band 2 Frankrike Inbunden linneband 108 sidor&lt;br/&gt;Rikt Illustrerad Bra skick
Pris: 400 kr (klubbpris: 400 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Eisenbanen der Erde  Band 3 Spanien (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=621</link>
<description>
Dr Fritz Stöckl&lt;br/&gt;Wien, Ployer, 1961. Band 3 Spanien Inbunden linneband 108 sidor&lt;br/&gt;Rikt Illustrerad Bra skick
Pris: 400 kr (klubbpris: 400 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Triebfahrzeuge der Deutschen Bundesbahn und ihre Heimat-Betriebswerke (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=626</link>
<description>
Stand: Ende 1969 &lt;br/&gt;Herausgeber : Gustav Röhr&lt;br/&gt;Krefeld April 1970 Häftad 79 sidor Bra skick
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Triebfahrzeuge der Deutschen Bundesbahn und ihre Heimat-Betriebswerke (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=627</link>
<description>
Stand: Ende 1967 Umzeichungsplan der Deutschen Bundesbahn 1968 &lt;br/&gt;Herausgeber : Gustav Röhr&lt;br/&gt;Verlag für spezielle Verkehrsliteratur 1968 ib.78., 1978Häftad 262 sidor Sliten i rygg
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Falling Star  Misadventures of White Star Line Ships (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=665</link>
<description>
John P. Eaton &amp; Charles A. Haas&lt;br/&gt;W W Norton &amp; Co New York 1990 Inbunden 257 sid Rikt illustrerad Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Flygandets teknologi En berättelse och antologi (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=668</link>
<description>
Gunnar Smuelsson&lt;br/&gt;Saab-Scania, Linköping 1976. 295 s. (30,5 x 21,5 cm). Häftad Ritningar, faksimiler, fotografier och andra illustrationer. Nyskick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Gamla go´a Göteborg En kavalkad med minnesbilder (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=658</link>
<description>
Per Rhedin&lt;br/&gt;Typografia Olsén AB Göteborg, 3:e upplagan, 2002. Inbunden, fotoillustrerat pappband. 191 sid. Rikligt illustrerad med s/v foton. Stort format 30*21,5 cm. I fint skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>GWR Great Western Railway  The golden years of British steam trains (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=617</link>
<description>
Colin Garratt&lt;br/&gt;Milepost 1995 Inbunden Rikt illustrerad Nyskick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Göteborg under andra världskriget (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=655</link>
<description>
Bengt A Öhnander&lt;br/&gt;Tre Böcker. 2005. 213 s. förlagsband. 22x22cm. Mycket gott skick. Skyddsomslag finns i mycket gott skick. illustrerad,
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Hi-tech trains The ultimate in speed, power and style Arthur Tayler (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=615</link>
<description>
Chartwell Books Inc 1992 Inbunden med skyddsomslag  127 sidor Rikt Illustrerad&lt;br/&gt;Utmärkt skick&lt;br/&gt;150 kronor
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Jubileumskatalog 1899-1909 Åhlen & Holm Insjön (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=649</link>
<description>
Rediviva, 1969 Faksimilupplaga. Mjuka pärmar, limbunden, 248s. 28,5x21cm, 700g. Mycket gott skick. Rikt illustrerad med prissatta varor av stor mängd. Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>KABA när flyget var ungt (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=667</link>
<description>
Söderberg, Nils&lt;br/&gt;Svensk Flyghistorisk Förening 1990 300x210 mm Inbunden ill sv/v. Dedikation från Kaba´s dotter i förblad. Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Katalog der ReichsbahnEinheitslokomotiven (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=630</link>
<description>
Alfred B. Gottwaldt&lt;br/&gt;Stuttgart: Franckh'sche Verlagshandlung, 1981160 sid. 179 b/w photographs, 72 line drawings. Bibliography. Inbunden med skyddsomslag Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Kungl Göta Livgarde 1901-1980 Ett regemente går ur tiden (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=644</link>
<description>
Göta livgardes historiekommitté Karlskrona 1980 Inbunden 343 sid  Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Le Chemin de Fer Metropolitain de Paris (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=614</link>
<description>
1 vol. in-4 cartonnage éditeur, plat sup. argenté, carte couleurs, photos noir et blanc, Ateliers ABC, Paris, 1931, 58 pp.
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Le Matériel Moteur S.N.C.F. (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=629</link>
<description>
Jacques Defrance&lt;br/&gt;Locomotives à vapeur; locomotives électriques; automotrices électriques; locomotives à moteurs thermiques; trucks moteurs; locomoteurs; locotracteurs; autorails. &lt;br/&gt;Paris 1960 Häftad 320 sidor Illustrerad Bra skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Locomotives: Illustrated Transport Encyclopedia (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=623</link>
<description>
An A-Z of the world's great trains from 1950-2000, including history, design, makers and specifications, with 350 photographs &lt;br/&gt;Colin Garratt&lt;br/&gt;Lorenz Books Häftad 128 sidor Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Nyskick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Moscow Yuri Balanenko (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=643</link>
<description>
Planeto Publishers Moscow 1981 Inbunden med skyddsomslag  192 sidor Rikt ill Nyskick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Mölndals gatunamn (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=652</link>
<description>
Lars Gahrn&lt;br/&gt;1998.. Illustrerad. Inbunden. 413 sid 25x18cm.. Nyskick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Navies of the American Revolution (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=664</link>
<description>
Leo Cooper&lt;br/&gt;Bison Books 1975 Inbunden 158 sid Rikt illustrerad Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Och ritpennan slog rot i Gagnef (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=647</link>
<description>
Anne Marie Rådström&lt;br/&gt;Anne Marie Rådström 1977  En illustrerad monolog om Ottila Adelborg&lt;br/&gt;Häftad 16 sid Bra skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Perspektiv på Göteborg (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=651</link>
<description>
Peter Claesson och Kristian Wedel&lt;br/&gt;Bokförlaget Max Ström 2009 Perspektiv på Göteborg tar oss med på upptäcktsfärd till ett Göteborg som det var förr. I detta praktverk visas en lång rad unika bilder från åren kring 1870 till 1962 – många inte tidigare publicerade. Fotografen Peter Claesson har sedan tagit om exakt samma bild i dag. Stor möda har lagts ner på att hitta exakt rätt plats och ta den nya bilden vid rätt årstid, rätt tidpunkt på dygnet och i rätt ljus &lt;br/&gt;Inbunden 237 sidor Inbunden med lite slitet skyddsomslag I övrigt i utmärkt skick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>På filmens vingar Flygfilmens historia i ord och bild (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=646</link>
<description>
Bertil Skogsberg&lt;br/&gt;Bra Böcker. 1981. Inbunden med skyddsomslag 224 s.. Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>S.N.C.F. Réglement Général De Sécurité 1947 1951 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=628</link>
<description>
Inbunden  ca 300 sidor Bra skick
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Staden vid havet (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=653</link>
<description>
Tore Hagman Kristian Wedel&lt;br/&gt;Bokförlaget Max Ström 2008Inbunden med skyddomslag 304 sidor Rikt illustrerad Nyskick&lt;br/&gt;250 kronor
Pris: 250 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Strömkarl En krönika om Vattenfall (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=662</link>
<description>
Charlie Cederholm och Lennart Nilsson&lt;br/&gt;Vattenfall. 1959. Inbunden. 25x20cm. Gott skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Svenska flygare i österled (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=666</link>
<description>
Björn Bjuggren&lt;br/&gt;Bonniers 1942, häftad, 128 s. Häftad Ryggen lite trasig
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Textillärare Carlssons Göteborg (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=657</link>
<description>
Lena Carlsson&lt;br/&gt;Forum förlag. 1989. . Inbunden med skyddsomslag 128s. Rikt illustrerad, svartvit.  Bra skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Encyclopedia of Trains & Locomotives from 1804 to the present day (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=632</link>
<description>
David Ross&lt;br/&gt;Amber Books 2007 Inbunden med skyddsomslag 448 sidor, 31 x 23,5 cm&lt;br/&gt;Rikt illustrerad. En fantastisk bok.&lt;br/&gt;I Nyskick&lt;br/&gt;500 kronor
Pris: 500 kr (klubbpris: 500 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The illustrated History of Railways in Britain (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=625</link>
<description>
Geoffrey Freeman AllenC&lt;br/&gt;Marshall Cavendish books 1979 Inbunden med skyddsomslag 272 sid  Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Mycket bra skick&lt;br/&gt;150 kronor
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Iron Snake Ronald Hardy (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=613</link>
<description>
Collins 1965 Inbunden med skyddsomslag  318 sidor Illustrerad&lt;br/&gt;Skadat skyddsomslag i övrigt i bra skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Orient Express a century of railway adventures (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=635</link>
<description>
Jean des Cars and Jean-Paul Caracalla&lt;br/&gt;Bloomsbury books 1988Inbunden 158 sidor Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Original VW camper Cookbook (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=640</link>
<description>
Steve Rooker, Susanne Rooker and Lennart Hannu&lt;br/&gt;Fan of the Van Origocom Repro AB 2008  80 Tasty Recipes Specially Composed for Cooking in a Camper Inbunden 168 sid Nyskick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Settle to Carlisle A Tribute (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=622</link>
<description>
Roger Siviter&lt;br/&gt;Bloomsbury Books, London 1992 Inbunden med skyddsomslag Rikt Illustrerad &lt;br/&gt;Nyskick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Tidaholm Från Sätesgård till Industriort (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=642</link>
<description>
Ernst Kjellgren&lt;br/&gt;Gummessons Tryckeri, 1977. Inbunden, med skyddsomslag, 184 sidor. Rikt illustrerad med svartvita bilder/foton. Lite slitet skyddsomslag, övrigt i utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Best Railway Stories (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=610</link>
<description>
Faber 1969 Inbunden med skyddsomslag  256 sidor&lt;br/&gt;Bra skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Fares Please A Popular History of Trolleys, Elevateds and Subways (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=606</link>
<description>
Dover Publications Inc. New York 1960&lt;br/&gt;Häftad 204 sid &lt;br/&gt;Bra Skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Railway Accidents in Great Britain and Europe (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=611</link>
<description>
David &amp; Charles 1970 Häftad  334 sidor Illustrerad&lt;br/&gt;Bra Skick
Pris: 125 kr (klubbpris: 125 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Unusual Railways (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=609</link>
<description>
Muller 1957 Inbunden med skyddsomslag  212 sidor Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Lite skadat skyddsomslag i övrigt i bra skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>World Metro Systems (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=608</link>
<description>
Capital Transport 1989 Häftad 152 sid Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>A Book of Railway journeys (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=597</link>
<description>
William Collins 1980 Häftad,  illustrerad 356 sidor&lt;br/&gt;Gulnad men i övrigt i bra skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Continental Main Lines (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=602</link>
<description>
Geoge Allen &amp;Unwin Ltd 1963 Inbunden med skyddsomslag 210sidor Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Down Brakes A History of Railway accidents, Safety Precautions and Operating Practices in the United States (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=603</link>
<description>
P.R. Macmillan Limited London 1961 Inbunden med skyddsomslag 487sidor &lt;br/&gt;Skyddsomslag skadat, i övrigt i bra skick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>George Stephenson Creator of Britains Railways,  John Rowlands (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=594</link>
<description>
Odhams 1954  Biografi 239 sidor Inbunden&lt;br/&gt;Något blekt rygg I övrigt i bra skick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Rails through the clay A History of London´s Tube Railways (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=600</link>
<description>
Geoge Allen &amp;Unwin Ltd 1962 Inbunden med skyddsomslag 406 sidor Rikt illustrerad&lt;br/&gt;Bra Skick
Pris: 300 kr (klubbpris: 300 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Railway Holiday i Northern Norway & Sweden (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=598</link>
<description>
David &amp; Charles 1964 Inbunden med skyddsomsklag 168 sidor&lt;br/&gt;Bra skick
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Tales of the Great Western 1835-1892 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=595</link>
<description>
John Murray 1985 178 sid Inbunden med skyddsomslag.&lt;br/&gt;Nyskick
Pris: 250 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Concise Illustrated Book of Steam Trains (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=596</link>
<description>
Grange Books 1993 Inbunden 46 sidor Rikt iIlustrerad&lt;br/&gt;Nyskick
Pris: 70 kr (klubbpris: 70 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Golden Age of Tramways (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=601</link>
<description>
David &amp; Charles 1974 Inbunden med skyddsomsklag 327 sidor&lt;br/&gt;Bra skicl
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>South African Steam (english), Steam fascination (dvd)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=593</link>
<description>
This film contains a selection of video scenes recorded by Leif Dahl during the period 1995–2007 along the railway lines west and east of the city of George and from there north to Oudtshoorn. We will see the scenic George–Knysna line where regular steam hauled trains ran into the 20th century. Furthermore, the film shows the 10–14 coaches long Union Limited for which trains the loco shed at Voorbai supplied steam engines, including the impressive Garratt types, to handle the Union tours through the many curves and gradients in the area. More details inside.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Narration: English&lt;br/&gt;Berättarröst: Engelsk&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Running time: approx. 70 min.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>South African Steam (svenska), Steam fascination (dvd)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=592</link>
<description>
Filmen är ett urval av videoinspelningar gjorda av Leif Dahl under perioden 1995–2007 längs järnvägslinjerna väster och öster om staden George samt norr därom till Oudtshoorn. Vi ser den vackra sträckan George–Knysna med regelbunden ånglokstjänst i underbar natur. Filmen innehåller de 10- och 14-boggievagnar långa tågen Union Limited för vilka lokstationen i Voorbai tillhandahöll ånglok, inklusive de imponerande Garratt-typerna, för tjänst i kurvorna och i de långa backarna i området.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Berättarröst: Svenska&lt;br/&gt;Narration: Swedish&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Cirka 70 minuters speltid.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>BLHJ Lund stads järnvägar 1901 - 1939 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=587</link>
<description>
Beskrivning av bana, stationer, bangårdar och rullande materiel, inklusive foton, ritningar, listor och vissa tekniska data.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Buss-Arvid och stadstrafiken i Falkenberg (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=586</link>
<description>
När falkenbergaren Arvid Andersson ville starta lokal busstrafik i hemstaden i slutet av 1940-talet möttes han av blandade känslor. Många välkomnade initiativet, men det fanns också motståndare, främst inom taxi- och åkerinäringen, som såg Arvid som ett stort hot mot den egna verksamheten. I boken berättar författarna på ett levande och intressant sätt om hur Arvid lyckades få till stånd sitt bussbolag och hur verksamheten växte och blomstrade under ett tjugotal år. I början av 1970-talet tog SJ över trafiken. 96 sidor 21x20 cm, rikt ill med sv fotor, kartor och tidtabeller, inb.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Captains Album (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=582</link>
<description>
En bilderbok i storformat (liggande A4) med en unik samling fotografier från decennierna före förra sekelskiftet.&lt;br/&gt;Captain's Album är ett fulländat bilddokument som i vacker och påkostad utformning ger en sann och överskådlig bild av äldre tiders segelsjöfart. I boken får vi möta fartyg, sjömän och hamnmiljöer som för länge sedan är borta och glömda. Man förvånas över den goda fotokvaliteten för hundra år sedan.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Järnvägsminnen från Haparandabanan (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=583</link>
<description>
Författaren växte upp i banvaktsstugan vid den enda tunneln på Haparandabanan och kom som sina bröder att ägna livet åt SJ, som banarbetare och på olika stationer i övre Norrland. Om livet på och vid banan, och om många original han lärt känna, har han skrivit och illustrerat en lång rad kåserier, av vilka de flesta publicerades i SJ-Nytt 1970-84. De bästa är samlade i denna bok. Henning Larsson stationsmästare vid SJ, författare och hembygdsforskare.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Kalmarsunds vita båtar (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=588</link>
<description>
Här beskrivs en 150-årig sjöfartsepok, från 1820-talet och fram till 1972, då Kalmarsundsbolagets sista motorfärjor försvann från sundet för alltid. Hundratalet passagerarfartyg och bilfärjor med deras befälhavare, besättningar och passagerare får sin historia berättad på ett fängslande sätt. Ett stort antal fotografier, många unika, gör boken än mer läsvärd.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Nordens Järnvägar 1985 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=589</link>
<description>
Första årgången i nytt utförande och förlagets hundrade bok. En av de sex av totalt utgivna 17 som fortfarande finns kvar. 128 sidor 17x25 cm varav 16 i färg, ca 250 foton, kart
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Nordens Järnvägar 1986 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=590</link>
<description>
Andra årgången i nytt utförande. En av de sex av totalt utgivna 17 som fortfarande finns kvar. 128 sidor 17x25 cm varav 16 i färg, ca 250 foton, kart.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Nordens Järnvägar 1987 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=591</link>
<description>
Tredje och sista årgången i nytt utförande. En av de sex av totalt utgivna 17 som fortfarande finns kvar. 128 sidor 17x25 cm varav 16 i färg, ca 250 foton, kart.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>På värmländsk räls (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=581</link>
<description>
Många värmlänningar som deltog i byggandet av 1800-talets Sverige har gjutits i brons. I Uppsala dominerar fortfarande Erik Gustaf Geijer universitetsparken nära Värmlands nation där han står med händerna på ryggen, högt uppe på sitt stenfundament. Och framför Centralstationen i Stockholm står en anna värmlänning om lämnat spår i historien: järnvägsbygaren Nils Ericsson. Historiker som Geijer och ingenjörer som Ericson öppnade nya vägar och bidrog till att skapa vår egen tid.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Men hjältarna i denna bok är inga gamla statyer, vare sig i Uppsala eller Stockholm. I stället är huvudpersonerna de värmländska järnvägarna. Många av dem är fortfarande vid god vigör, trots bannedläggningar och järnvägsdöd. Inom järnvägshistorien är Värmland ett föregångslandskap, och de värmländska järnvägarnas berättas här i en stort upplagd studie av Svante Forsæus. Men även en rad andra skribenter har lämnat bidrag till volymen: litterära bidrag, arkitekturhistoria, biografiska artiklar, personliga hågkomster och mycket mer.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Stockholmsrederierna (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=580</link>
<description>
Stockholmsrederierna beskriver den dramatiska händelseutvecklingen inom den svenska sjöfartsnäringen under 1980- och 90-talen. Fokus ligger på fyra Stockholmsbaserade rederier som grundades och växte kraftigt under 1980-talet. Knappt tjugo år senare fanns inget av dem kvar - varken Argonaut, Frontline, ICB eller Nordström &amp; Thulin - längre kvar i svensk ägo. Den drivande frågan är vad som ledde till dessa rederiers expansion och vad som orsakade deras snabba försvinnande.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Boken beskriver inte bara varje rederis öde utan tar även hänsyn till de många kopplingar och splittringar som fanns både mellan rederierna och till andra delar av svenskt och internationellt näringsliv. Vikten av rederiet Saléninvests konkurs i december 1984 belyses, samt hur de expanderande rederierna kunde dra nytta av den svenska statens avveckling av sitt engagemang i varvs- och rederinäringen.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Vi får också en inblick i det större sammanhang som rederierna verkade i: den globala tankmarknaden och oljeindustrin samt den fackliga, politiska, finansiella och skattemässiga kontext som de befann sig i.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Författaren använder teorier från företagsekonomi, ekonomisk historia och filosofi för att förklara den utveckling som skedde i Stockholm under 1980- och 90-talen. En viktig fråga som utreds är nätverkets betydelse för ett rederis konkurrenskraft.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Thomas Taro Lennerfors är sedan hösten 2009 verksam som forskare inom företagsekonomi vid Meiji universitet i Tokyo, Japan. Boken Stockholmsrederierna skrev han vid Handelshögskolan i Göteborg under 2008-2009. Han blev teknologie doktor i industriell ekonomi vid KTH år 2008.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The road across the sea (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=579</link>
<description>
The ship slowly approached the ferry dock at Galtby, stern first. A large crowd of spectators had assembled on the shore. That was on 31 May 1959. Many realised that they were witnessing an important event in the history of shipping. After this, nothing was to be the same as before, in passenger transport across the Åland sea.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;The Viking, which belonged to the newly formed Rederiaktiebolaget Vikinglinjen, was the first combined passenger and vehicle ferry in operation between Southern Finland, Åland and Sweden. Only a few days later, she found herself in competition with a converted freighter owned by Rederi AB Slite.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Another Åland ferry line was founded in 1963, Ålandsfärjan Ab. These three newly started companies eventually began to collaborate, which led to the present-day Viking Line Abp. The 50-year history of the red ships includes a fantastic journey from pioneers to market-leading major shipping companies, but also drama and misfortune.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Uppsala-Gäfle Jäarnvagar (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=584</link>
<description>
Boken beskriver i första hand loken och lokpersonalen samt deras arbete och fackliga verksamhet, men ger också en översikt över järnvägens historia, anläggningar och trafik. UGJ var först i landet med kolvslider, fyrcylinder kompoundlok och fyrlinglok, hade största tankloken och lok med högsta ångtrycket. Personalen var stolt att arbeta vid UGJ, vilket inte hindrade att man hade en del konflikter med ledningen. Boken är illustrerad med ett stort antal foton, ritningar och kartor.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Vägen till Palma (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=585</link>
<description>
Om charterindustrins utveckling sedd från 70talets tidsaxel.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>British Steam Locomotives in Colour (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=575</link>
<description>
With 192 locomotives illustrated by Clifford and Wendy Meadway.&lt;br/&gt;Hardback book, 1964, published by Blandford Press, 192 pages with colour illustrations. &lt;br/&gt;18,5 x 13 cm Utmärkt skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Danske damplokomotiver -som jeg ser dem (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=572</link>
<description>
Boken beskriver alla ånglokomotiv som har varit i drift vid de danska stats- og privatbanor och enkla industrilokomotiv – som är bevarade vid Danmarks Jernbanemuseum och vid de danska veteranjärnvägarna&lt;br/&gt;Inbunden, 196 sidor 2001 Språk: Danska&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Rule Book 1990 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=578</link>
<description>
London Underground imited&lt;br/&gt;Häftad 112 sid&lt;br/&gt;Bra skick
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Observer´s Book of Railway Locomotives of Britain (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=574</link>
<description>
Frederick Warne &amp; Co, London, 1966. Hardcover. 256pp with illustrations describing each type of British railway locomotive in 1966.&lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>WORLD GAZETTEER of tram, trolleybus and rapid transit systems Part Four: North America (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=576</link>
<description>
RAPID TRANSIT PUBLICATIONS. 1998. 368 s. Språk: Engelska &lt;br/&gt;Utmärkt skick
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Busstrafiken i Hässelby 90 år (häfte)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=568</link>
<description>
Lars-Erik Widell berättar i text och bilder om busstrafiken i vårt område från allra första början 1921 fram till i dag.
Pris: 40 kr (klubbpris: 35 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Enoch Thulin - forskare, flygare, företagare (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=566</link>
<description>
Enoch Thulin var under 1910-talet en av Sveriges stora flygpionjärer. Under ett år av sitt liv flög han nästan dagligen för att göra reklam för flygets framtid och möjligheter. Även om krascherna var otaliga med de första bräckliga planen kunde ingenting hejda Enoch Thulin från att flyga. Uppvisningar blandades dock med allvarligare uppdrag, bland annat spaning efter försvunna fartyg.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Men Enoch Thulin var inte bara verksam som flygare. På kort tid byggde han upp företaget Aktiebolaget Enoch Thulins Aeroplanfabrik, som under första världskriget tillverkade nära 100 flygplan och många gånger fler flygmotorer till svenska och utländska militära vapenslag. Efter första världskrigets slut drogs stora planer upp för biltillverkning, men detta blev av tragiska skäl aldrig förverkligat. Thulins flyghaveri 1919 satte punkt inte bara för ett människoliv utan också för ett lovande företagande.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Jan Waernberg har gjort ett grundligt efterforskningsarbete, och bland annat fått fram en modern haverianalys av Enoch Thulins krasch. I boken finns även ritningar av de Thulinplan som framställdes på AETA.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>I väntan på tunnelbanan : kollektivtrafikbyggnad och bebyggelseexploatering i Storstockholm (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=564</link>
<description>
Hur kommer vi att bo och färdas i framtiden? Står vi inför kollektivtrafikens renässans? I väntan på tunnelbanan beskriver processerna bakom kollektivtrafikens utbyggnad och bebyggelsens utbredning i Storstockholm åren 1850-2007. Tyngdpunkten i framställningen ligger på det förflutna, men boken handlar även om samtida projekt och framtida frågeställningar.
Pris: 150 kr (klubbpris: 125 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Kameran går... (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=567</link>
<description>
Kåge Gimtell var tv-producent på SVT mellan 1960 och 1998 och producerade omkring 900 TV-program. Boken om Kåge Gimtell Här berättar Kåge om sitt liv, sin uppväxt och sina ambitioner och passioner. Framförallt handlar det om de närmare fyrtio åren på SVT men också om de som kom sedan. Då det stora spårvagnsintresset tog tag i hans liv och han  utbildade sig till spårvagnsförare på Djurgårdslinjen i Stockholm där han nu har kört i närmare tjugo år. Boken är rikt illustrerad med bilder från tv-inspelningar genom hela karriären samt naturligtvis också från det privata arkivet och fram till dagens pensionärstillvaro med filmuppdrag och spårvagnskörning. En privilegierad tillvaro.
Pris: 295 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Stockholmsutställningar (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=565</link>
<description>
Vet du vad åren 1866, 1897 och 1930 har gemensamt? Jo, då anordnades världsutställningar i Stockholm. Teknik, konst, arkitektur och mycket mer visades upp. 1897 års utställning täckte ett stort område av Djurgården och på en liten ö byggde man till och med upp det gamla Stockholm så som det såg ut på 1500-talet. Läs mer om det och alla andra spännande saker i den här boken. Den har många foton och andra bilder. 111 sidor.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Sverige från A till Ö (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=569</link>
<description>
Geografisk-historisk uppslagsbok.
Pris: 125 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Autos aus Berlin Protos und Nag (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=549</link>
<description>
Kohlhammer Verlag 1983. Om två bilmärken tillverkade i Berlin. Inbunden med skyddsomslag. 152 sidor 29 x 25 cm Lite slitet skyddsomslag i övrigt i utmärkt skick. Tysk text.
Pris: 500 kr (klubbpris: 500 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Childrens cars (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=538</link>
<description>
Shire publications 1986. Trampbilar och liknande för barn från ca 1900 till 1984.&lt;br/&gt;Häftad 32 sidor 21 x 25 cm Rikt illustrerad. I utmärkt skick. På engelska.
Pris: 60 kr (klubbpris: 60 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Die Gleichstrommaschine (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=558</link>
<description>
Band 2 Konstruktion, Berechtung, Untersuchung und Arbeitsweise&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;1903 Springer. Svart klotband med pärm- och ryggtext i guld, 655sidor+ 10 ritningsbilagor . 24x17x4cm, 1,4kg. Illustrerad. Tysk text. Fint skick.
Pris: 400 kr (klubbpris: 400 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ein Jahrhundert Blechspielzeug (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=542</link>
<description>
Heinrich Hugendubel Verlag 1981 Inbunden 220 sidor Om samlande av bleckplåtleksaker.&lt;br/&gt;Rikt illustrerad Tysk text. Utmärkt skick.
Pris: 250 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Fantastiska uppfinningar från 1800-talet (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=527</link>
<description>
Prisma 1977, häftad 22x30 cm , 176 sid. Rikt illustrerad med teckningar av tekniska fantasterier. Gott skick.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Handbok för Opel Kadett 1962 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=529</link>
<description>
General Motors Häftad 28 sidor. Utmärkt skick.
Pris: 125 kr (klubbpris: 125 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Henry´s Wonderful Model T Floyd Clymer (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=554</link>
<description>
McGraw-Hill Book Company 1955, , 29x22 cm. Illustrated throughout with many historic b&amp;w photos which are a feature of this book. Inbunden 220 sidor. Engelsk textTrasig, rygg saknas bindning dock intact.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Instruktionsbok Volvo 164 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=531</link>
<description>
Volvo 1968. Häftad 64 sid. I utmärkt skick.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Motor, Nordisk Motortidskrift (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=525</link>
<description>
6 tidningar från 1915, 1916 och 1921. Dåligt skick, alla utom en saknar framsida.&lt;br/&gt;I övrigt dock någorlunda kompletta och klart läsbara.&lt;br/&gt;Säljes tillsammans.
Pris: 600 kr (klubbpris: 600 kr)</description>
</item>

<item>
<title>P&A Wood Rolls Royce dealer Great Easton (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=548</link>
<description>
Företaget och bilarna 2006 Häftad iI färg.95 sidor. Engelsk text Utmärkt skick.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>På hjul I Norge, en billedkavalkade fra Osebergvognen til parkometeret (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=555</link>
<description>
Gröndahl &amp;Sons förlag Oslo 1971. Inbunden 160 sidor Rikt illustrerad Norsk text Guldtryck på grön pärm. Utmärkt skick.
Pris: 250 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Stirling Cycle Engines (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=537</link>
<description>
Copyright Solar Engines 1977. 121 pages illustrated with drawings and B/W photographs. It may well be that the air engines such as the Stirling cycle engine detailed in this book will put a technology devised in 1817 against the problems of today, especially the petrolium energy crunch, as it runs on a variety of fuels.&lt;br/&gt;Häftad Lite tummad.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Svensk Motortidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=535</link>
<description>
Officiellt organ för Kungl. Automobil Klubben, Kungl. Motorbåt Klubben, Kungl. Svenska Aeronautiska Sällskapet, Svenska Motor Cykel Klubben och Frivilliga Automobil Kåren. Inbundna i 2 band. Band 1 nr 13 1923 – nr 19 1924 (29 nr) samt Band 2 nr 20 1924 – nr 51-52 1924 (31 nr) Säljes tillsammans.
Pris: 5000 kr (klubbpris: 5000 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Antique Motorcycle Magazine (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=543</link>
<description>
Vol 18 No 2 Summer 1979&lt;br/&gt;Mc tidning 30 sidor Bra skick. Engelsk text
Pris: 30 kr (klubbpris: 30 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Art of the Tin Toy (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=552</link>
<description>
Crown Publishers 1976 Inbunden I färg. 224 sidor. Komplett bok om bleckplåtleksaker. Trasig limbindning och skadad rygg men komplett i övrigt. Engelsk text
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Automobile Vol II (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=561</link>
<description>
Cassel and Company A practical treatise on the modern motor cars steam, petrol, electric and petrol-electric Tryckt ca 1905 Rikt illustrerad Engelsk text  Inbunden 864 sidor Slitna pärmar och  rygg men ok skick i övrigt&lt;br/&gt;500 kronor
Pris: 500 kr (klubbpris: 500 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Illustrated Encyclopedia of Motorcycles (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=545</link>
<description>
Hamlyn Publishing Group, Feltham, England.. 1978. 320 s. Inbunden. Klotband (vinröd). 30x23cm.  Braskick. Skyddsomslag saknas. Engelsk text.. Detta är bibeln för alla älskare av veteran - vintage - klassiska motorcyklar och ett måste för entusiasten.&lt;br/&gt;200 kronor
Pris: 200 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The Silver Ghost A Supernatural Car (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=559</link>
<description>
Dalton Watson Fine Books 2007 To say that Jonathan Harley knows his subject inside out is no exaggeration; in the past four decades he has restored over one hundred Rolls-Royce Silver Ghosts, frequently resurrecting them from little more than a pile of scrap or a long-abandoned chassis. Inbunden med skyddsomslag224 sidor Engelsk text Nyskick&lt;br/&gt;400 kronor
Pris: 400 kr (klubbpris: 400 kr)</description>
</item>

<item>
<title>The worlds Automobiles 1862 – 1962 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=553</link>
<description>
Temple Press Books Limited 1963. A record of 100 years of car building.&lt;br/&gt;Fjärde upplagan. Inbunden 180 sidor Engels text Bra skick
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Älskade cykel (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=523</link>
<description>
Boken Älskade cykel är Gert Ekströms andra bok med fokus på cykelns historia under nära 200 år. Historien är grundligt genomarbetad och lättsamt presenterad med härliga fotografier av Ola Husberg. Bilderna på Spring-maschiner, Velocipeder, Höghjulingar och de vackraste cyklarna är bland de bästa i Sverige. Initierat berättas även historien omkring cykeln med fotografier och tryck i både svart-vitt och färg.&lt;br/&gt;Prisma 2003. Häftad . 192 sidor. I nyskick.
Pris: 180 kr (klubbpris: 180 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Armens första bil (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=512</link>
<description>
Ett vanskligt materielförsök i Jämtland på 1910-talet&lt;br/&gt;Hur kom det sig att just Jämtlands fältjägarregemente blev det första arméförbandet i landet som försågs med en bil? Vem hade kommit med förslaget, och hur kunde detta drivas igenom till bifall hos Kunl Maj:t?&lt;br/&gt;Varför levererades bilen på vintern då snö och kyla gjorde det nästan omöjligt att använda den? Häftad 63 sidor. 1985 Utmärkt skick.
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Forsners AB fotografi (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=514</link>
<description>
Priskurant I. Fotografiska apparater och förbrukningsartiklar 1932-1933&lt;br/&gt;Fotografisk katalog. Stockholm 1932 Häftad i bra skick
Pris: 400 kr (klubbpris: 400 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Motor i Toarp Bildkavalkad 1908-1940 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=511</link>
<description>
Fint skick. 1984. Häftad 32s. Dedikation från författaren
Pris: 75 kr (klubbpris: 75 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Uppfinningarna II (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=515</link>
<description>
Samfärdsmedeln&lt;br/&gt;Baltiska förlaget 1926 . 317 s. Inbunden. Halvfranskt band. Bra skick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Uppfinningarna IV (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=516</link>
<description>
Kraftmaskiner och kraftöverföring&lt;br/&gt;Baltiska förlaget 1926 . 319 s. Inbunden. Halvfranskt band. Bra skick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Vägen till körkortet (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=510</link>
<description>
Stockholm, Sveriges Bilskolors Riksförbund, 1956. Häftad. Illustrerad. Sjätte upplagan.Innehåll : Korkortet samt inledande bestämmelser / Fordons beskaffenhet och utrustningTrafikregler / / etc/ etc. Sliten rygg och pärmsidor.
Pris: 100 kr (klubbpris: 100 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Farfars bilar (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=488</link>
<description>
Levande bilder och dråpliga historier från bilismens barndom i Hälsingland. Inbunden 117 sidor. Bra skick
Pris: 225 kr (klubbpris: 225 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=490</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbundna årgång 1944 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=491</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1945 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=492</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1946 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=493</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1947 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=494</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1948 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=495</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1949 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=496</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1950 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=497</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1951 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=498</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1952 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=499</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1953 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=500</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1954 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=501</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1955 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=502</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1956 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=503</link>
<description>
Göteborg. Originalband med guldpräglade rygg- och pärmtitlar. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1957 (av 14 st 1944-1957).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 350 kr (klubbpris: 350 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=504</link>
<description>
Göteborg. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1974 (av 1974, 1981, 1982).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Ratten Volvos tidning (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=506</link>
<description>
Göteborg. &lt;br/&gt;Inbunden årgång 1982 (av 1974, 1981, 1982).&lt;br/&gt;Bra skick på samtliga.
Pris: 50 kr (klubbpris: 50 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Volvo Personvagnarna från 20-tal till 80-tal (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=489</link>
<description>
Inbunden 31x23 cm. Norden 1984, 220 sid. Rikt illustrerad med foto i färg och svartvitt. Bra skick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>In aller welt. 100 Jahre automobile (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=477</link>
<description>
Jubileums bok om Mercedes Benz 1886-1986. På svenska. Bra skick.&lt;br/&gt;168 sidor
Pris: 40 kr (klubbpris: 40 kr)</description>
</item>

<item>
<title>KAK:s Årsbok 1944 (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=472</link>
<description>
Häftad. 235s. Ngt tummad. Liten fläck på framsida pärm.
Pris: 80 kr (klubbpris: 80 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Motorhandbok (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=479</link>
<description>
En populär framställning av förbränningsmotorernas konstruktion och arbetssätt. Med 683 illustrationer efter fotografier och ritningar. Nordiska bokförlaget 1932. Inbunden. Lite slitna pärmkanter och rygg.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Petsamotrafiken (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=476</link>
<description>
Petsamotrafiken handlar om svensk åkerinärings märkligaste åtagande någonsin, Det är en delvis bortglömd - delvis okänd nutidshistoria. Sverige var isolerat. Europa i krig. Flygplan till flygvapnet.&lt;br/&gt;Åkeriförlaget 1981. 94 sidor Rikt illustrerad. Mycket bra skick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Svenskarna och deras velocipeder (antikvarisk bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=481</link>
<description>
Winberg förlag 1984. 156 s. Rikt ill. Laminatband. Mycket gott skick.
Pris: 150 kr (klubbpris: 150 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Sveriges smalspåriga ånglok (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=467</link>
<description>
534 ånglok har funnits vid Sveriges smalspåriga järnvägar. 221 av dem kom till SJ, som också byggde 12 nya lok. Loken var av ett otal typer, och standardiseringen var låg. Bana för bana berättas kort om historia och trafik och redogörs för varje enskilt lok med ombyggnader, omnumreringar och ägarskiften. Här utreds också ut de olika typer av koppel som använts och förtecknas de nära hundra smalspårslok som är bevarade.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Inledningsvis berättar Lars Olov Karlsson hur han för över 50 år sedan började samla in och ordna data, vilka nu föreligger som bok på 368 sidor inb. med över 600 foton och ritningar.
Pris: 295 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Vägen till citybanan, Spårfrågan mellan Norr och Söder under 150 år (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=468</link>
<description>
Sammanbindningsbanan förenade år 1871 Stockholms Norr och Söder. Då gick där ett tiotal tåg om dagen på de två spåren. Idag passeras Saltsjö/Mälarsnittet av åtta spår med cirka 1 500 tåg, tunnelbanesätt och spårvagnar ett vardagsdygn. Belastningen är särskilt stor på Sammanbindningsbanans moderna efterträdare och enligt planerna 2017 ska därför även den underjordiska Citybanans dubbelspår korsa strömmarna.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Vägen till Citybanan har varit lång och komplicerad. Ny teknik har skapat nya förutsättningar, stadsbyggnadsmoden har skiftat och stadsbildsfrågor spelat en växlande roll. Spåren är åter på offensiv, i världen och i Stockholm. Redan debatteras nya tunnelbanor och spårvägar mellan Norr och Söder. För den som vill sätta sig in i och få ökad kunskap om Citybanebygget och kommande projekt finns här en möjlighet att ta del av Stockholms långa och intressanta spårhistoria.
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Sturup, från Skånsk jordbruksbygd till internationell flygplats (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=466</link>
<description>
Den nya flygplatsen skulle byggas och planerades stå färdig hösten 1972. När beslutet om byggnationen äntligen var tagen, stod vi nu inför helt andra problem, nämligen inlösen av alla fastigheter och gårdar i Sturups by, som nu skulle bort för att lämna utrymme för flygplatsbygget.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Fåtal exemplar.
Pris: 290 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Volvo P1800, Världens vackraste bil (dvd)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=465</link>
<description>
Filmen berättar om själva tillblivelsen och de första åren. Pelle Petterson intervjuas vid Volvomuseet. Där finns många exemplar av denna legendariska bil. Flera unika smalfilmer visas för första gången, bland annat från Jensenfabriken i England. På en repig arkivfilm kan man se när Ewy Rosqvist tävlar. Hon berättar livfullt om hur hon började köra Amazon och hur det kom sig att hon fick chansen att tävla med P1800. &lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Speltid: ca 28 min. Färgfilm. Speaker: Göran Willis.
Pris: 200 kr (klubbpris: 170 kr)</description>
</item>

<item>
<title>SJ motorlok T43 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=464</link>
<description>
Som ett led i avvecklingen av SJ ångloksdrift beställdes 1959–60 inte mindre än 50 nya motorlok för linje-tjänst. Loken som fick littera T43 levererades 1961–63 av Nohab i Trollhättan och var av amerikansk diesel-elektrisk typ. Trots att loken nu är närmare 50 år gamla är flera av dem fortfarande i drift.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;I SJ motorlok T43 ges en bakgrund till lokens tillkomst. De stundtals hårda diskussionerna mellan SJ och Nohab under konstruktionstiden och tillverkningen återspeglas även liksom erfarenheterna och problemen under lokens första driftår. Lokens senare öden beskrivs summariskt – deras historia har en början men ännu inget slut.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Framställningen som huvudsakligen grundas på källmaterial i Landsarkivet i Göteborg och i Riksarkivet kompletteras med ett stort antal illustrationer. SJ motorlok T43 bygger vidare på författarens SJ motorlok T41, utgiven 2010 som Trafik-Nostalgiska Förlagets bok 91.
Pris: 340 kr (klubbpris: 290 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Bekvämlighetsrevolutionen (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=461</link>
<description>
För Stockholmshushållen har livsbetingelserna under de senaste 150 åren förbättrats dramatiskt från generation till generation. Men varje framsteg har också en baksida. Här ställs frågan om hur Stockholmshushållen levt och skulle kunna leva om 50 år inom ramen för vad vår miljö tål. Med hjälp av det historiska perspektivet kan vi lära oss att stora förändringar är möjliga.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Kungsholmen öster om Fridhemsplan (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=462</link>
<description>
En urban hembygdsbok som spänner över minst fyra sekler - från medeltid till dagens tättbebyggda citystadsdel. Bokens tyngdpunkt ligger kring sekelskiftet 1900, då Kungsholmen snabbt förändrades från lantligt hantverksområde till folkrikfabriksstadsdel. Även det moderna Kungsholmen skildras, en framväxt i funktionalismens 1930-tal, då bl. a. det fashionabla Norr Mälarstrand skapades.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Långholmen, Den Gröna Ön (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=460</link>
<description>
På Långholmen - skärgårdsön mitt i Stockholm - finns spår av mänskligt liv sedan tusen år. I denna volym behandlas Långholmen i konsten och litteraturen, dess naturliv och kampen för att bevara ön fri från biltrafik och för att kunna använda byggnaderna på ett meningsfullare sätt.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Nybyggare i Bromma, stadsdelarna Nockeby och Olovslund (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=459</link>
<description>
Trädgårdsstadsidéns bakgrund presenteras här tillsammans med det tidiga 1900-talets bostadspolitik som ledde fram till stadsdelarnas bebyggelse. En stor del av boken bygger på intervjuer med den första generationens barn. Det handlar om minnen kring fest och vardag både i de byggmästarbyggda villorna i Nockeby och i arbetarnas småstugor i Olovslund. Författarinnan har själv rötter i Bromma och ger ett personligt och målande porträtt av sin hembygd.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Södermalm med omnejd (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=463</link>
<description>
I en rad etsningar skildrar Charles Lachs stadsdelen och dess omgivningar vid sekelskiftet 1900 och några decenier framöver, det vill säga före de stora förändringarnas tid.
Pris: 100 kr (klubbpris: 85 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Råå sett från himlen (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=457</link>
<description>
Du möter vårt nutida Råå i en serie inträngande och avslöjande flygbilder, tagna på lägsta höjd av Nils-Åke Siversson. Med sitt kompletta och nästa osannolika gytter av hus utgör det gamla sjöfartssamhället en i det närmaste outtömlig källa för berättande och beskrivande från luften. &lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Bokens bilder är tagna under åren 2008–2011. Efter att ha producerat nio stora flygfotoböcker över Sverige, försäkrar Siversson att Råå är en riksklenod i särsklass. Att det  Förhåller sig så har du nu ett enastående tillfälle att själv konstatera. Missa inte denna bok, läs den, spar den, minns den.
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Stockholms järnvägar, del 1, Miljöer från förr och nu (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=458</link>
<description>
Stockholms järnvägar och miljöerna kring dem har aldrig tidigare fått en samlad beskrivning. Intresserade av Stockholmiana såväl som järnvägsintresserade kan här studera ett omfattande material från 1860-talet och fram till våra dagar. I denna inledande volym (i en serie om sex) behandlas den första stambanesträckning från Södra station till Älvsjö som invigdes redan 1860. Sedan vänder vi tillbaka norrut via Årstabroarna och slutar med att på Sammanbindningsbanan ta oss fram till Centralstationen.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Lika viktiga som texten är de många bilderna, som här omfattar hela perioden från byggnadstid till nutid. Du har garanterat inte sett de flesta bilderna tidigare. Åtskilliga fotografier har tagits av Hans Björkman, som dokumenterat försvinnande miljöer och samlat Stockholmiana sedan slutet av 1950-talet. En del av materialet kommer från privata samlingar och fotografer - förutom bilder, kartor och teckningar innehåller boken även många ovanliga äldre vykort och klipp från trycksaker. Se, njut och minns.
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Produktkatalog 2012:1 (övrigt)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=323</link>
<description>
Beställ hem gratis vår produktkatalog. Finns även att ladda ned här som pdf.
Pris: 00 kr (klubbpris: 00 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Järnvägsminnen 11, Loktjänst från min horisont (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=446</link>
<description>
Järnvägen ligger nog i mitt blod. Min farfars farvar järnvägsbyggare och senare banmästare, farfar var stationsskrivare och far sommarkonduktör. Själv blev jag tidigt fascinerad av järnvägen, bland annat genom en praktikplats på Hagalunds lokstation 1957. Svenska Järnvägsklubben, som bildades 1958, har också betytt mycket för mitt intresse. Jag hade även turen att få sommarjobb som lokbiträde i Krylbo somrarna 1962 och 1963. Sedan blev det SJ ”på riktigt” och då som ingenjör 1964. I denna bok vill jag berätta om hur livet kunde se ut på en stor lokstation och hur loktjänsten fungerade under 1960- och 70-talen. Ett längre avsnitt behandlar inköpet av SJK:s ånglok och mina körningar med detta. Dessutom beskriver jag kortfattat mitt arbete som transporttekniker i Örebro och som fordonshandläggare på Järnvägsinspektionen  i Borlänge. Boken är avsedd att kunna läsas av alla som är intresserade av hur det gick till inom järnvägen för 40 till 50 år sedan! Jag hoppas att du får en trevlig  läsning om en SJ-värld som inte ligger så långt tillbaka i tiden.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Per Lindh, född år 1942.
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Trafikminnen 2, Angeredsbanan (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=445</link>
<description>
Angeredsbanan som trafikerades av linje 8 med sina rödgröna skyltar var sin egen lilla värld inom spårvägen. Här skötte man sig normalt själv, egen reparatör, egen vagnhall och hade sin egen uppsättning spårvagnar. Linjen ärvde sitt linjenummer och sin rödgröna skyltfärg från den tidigare Mölndalslinjen. När nya ledvagnar kom i trafik under slutet av 1980-talet så ändrades skyltfärgen till lila. I början av 1990-talet förlängdes så linjen från Centralstationen vidare genom centrum till Sahlgrenska. Därefter har linje 8 förändrats ett flertal gånger och är numera omkring två mil lång gående mellan Angered och Frölunda.
Pris: 220 kr (klubbpris: 190 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Slussen, Då, nu... och sen? (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=433</link>
<description>
Stockholmskännaren Thor Richter har i denna bok gjort en historisk resa i ord och bild på platsen och beskriver i första kapitlet hur det blivande näset i den dåtida viken av Östersjön mellan dagens Gamla Stan och Södermalm har haft en avgörande betydelse för staden Stockholms uppkomst.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;I det andra kapitlet följer en nutida bildkavalkad där Slussen dokumenteras i stort och smått – här syns tydligt det förfall som staden låtit platsen hamna i. I det avslutande kapitlet presenteras flera av de tävlingsförslag som visar hur det kommande Slussen skulle kunna gestalta sig.
Pris: 295 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Söder Tur 1 (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=382</link>
<description>
Att upptäcka en stad kan ske på många olika sätt, från ett tillfälligt betraktande till ett mer systematiskt utforskande. Boken ”Söder-TUR 1” är ett exempel på det senare.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Boken är skriven av två etablerade Stockholmskännare, Johan Eriksson och Per Lindroos. De bjuder in oss på en spännande och intressant vandring på Södermalm. I bok nummer 1 rör vi oss i tid och rum öster om Götgatan. Vi bekantar oss med ett stort antal intressanta miljöer under &lt;br/&gt;bokens 20-årsperiod 1954–1974.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Vi kommer att besöka ett Södermalm som står i tur att genomgå en omfattande förändring där ingenting anses vara &lt;br/&gt;omöjligt. Det gamla ska ut och det nya ska in med alla till buds stående medel.Hela kvarter ska rivas utan pardon för att ge plats åt alla de bilar som ska strömma in i staden, här har varken miljövänliga spårvagnar eller trådbussar någon möjlighet att överleva.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Välkommen till östra Södermalm  i en tid som för alltid har en plats i Söderbornas hjärtan, en intensiv  och i många fall omskakande tid då det Södermalm som vi idag upplever skapades!
Pris: 295 kr (klubbpris: 250 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Djurgårdslinjen & Spårväg City (dvd)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=350</link>
<description>
Den här filmen berättar om spårvagnarnas sista trafikdag i Stockholm 1967. Vi får också se spårvagnarnas återkomst till staden i och med att den museala Djurgårdslinjen öppnade 1991 där ideellt arbetade personal verkade i 18 år. Då insåg politiker och andra beslutsfattare att spårvägstrafik i innerstaden är ett effektivt sätt att öka kollektivtrafikresandet. Först rustades den befintliga Djurgårdslinjen upp, här fanns det redan en etablerad spårvägstrafik så ombyggnadsarbetena blev inte så stora. Dessutom byggdes en helt ny spårväg mellan Norrmalmstorg och Sergels Torg. I augusti 2010 invigdes så Spårväg City med moderna vagnar sin första etapp mellan Sergels Torg och Waldemarsudde. Dessutom körs museal spårvägstrafik mellan Norrmalmstorg och Skansen under större delen av året. Båda linjerna drivs av AB Stockholms Spårvägar, den förra på uppdrag av AB Storstockholms Lokaltrafik, SL.
Pris: 230 kr (klubbpris: 200 kr)</description>
</item>

<item>
<title>Pride of Eritrea (bok)</title>
<link>http://www.tnf.se/produkt.php?prod_id=333</link>
<description>
Författaren Richard Grönstedt har ägnat hela sitt yrkesverksamma liv åt kollektivtrafik i olika former; busstrafik, spårvägar, järnvägar och sjötrafik. Om inte lämpliga trafikföretag fanns tillgängliga för hans intressen har han startat och drivit dem. Han är fortfarande aktiv företagsledare och har förmånen att fortfarande få köra i yrkesmässig trafik både buss,spårvagn och tåg på olika håll i världen.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Inom järnvägssektorn är kanske den afrikanska kontinenten ett av hans största intressen. Han har åkt och studerat de flesta betydande järnvägar. Det är därför med viss sakkunskap han beskriver återuppbyggnaden av Eritreas järnväg.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;Bokens rikliga bildinnehåll ger också inblick i ett för många okänt land, trots att det mycket frekvent förekommer i dagspressen.&lt;br/&gt;&lt;br/&gt;En mycket exklusiv bok i begränsad upplaga!
Pris: 250 kr (klubbpris: 210 kr)</description>
</item>


</channel>
</rss>
